Download Free A Dohany Utcai Zsinagoga Es A Zsido Muzeum Kincsei Book in PDF and EPUB Free Download. You can read online A Dohany Utcai Zsinagoga Es A Zsido Muzeum Kincsei and write the review.

2009. szeptember 6-án emlékeztünk a Dohány utcai zsinagóga fennállásának százötvenedik évfordulójára (a hivatalos felszentelés 1859. szeptember 5-én volt). Ennek apropóján - egyben feldolgozva az épület és a budapesti zsidó közösség történetét - tartottak két napos tudományos konferenciát a Dohány utcai Zsinagógáról, 2010. május 2-3-án. Az ott elhangzott előadásokból állt össze jelen kötet. A könyvben olvashatunk a zsinagóga építéséről, külföldi előképeiről, művészettörténeti értékeiről, híres orgonájáról, felújításairól, nagy rabbijairól (mind szónoklataik, mind írásaik szempontjából), a főváros és Erzsébetváros társadalmára és kulturális életére gyakorolt hatásáról, zenei liturgiájáról, jelentősebb kántorairól vagy kegytárgyairól, ám Theodor Herzl életéről és a mai Zsidó Múzeum helyén egykor állt lakóhelyéről, valamint az 1944-45-ös tragikus eseményekről is szó esik. A kötet szerzői között találhatjuk Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbit, Schőner Alfrédot, az Országos Rabbiképző rektorát, Haraszti György nemzetközi jogászt, Fekete László kántort, Klein Rudolf építészmérnök-építészettörténészt, Novák Attila történészt, Komoróczy Géza hebraista, asszirológus, író és történészt és Bóka László újságíró, színháztörténész, dokumentumfilm-rendezőt. A színes fotókkal illusztrált kötet széles körben ajánlható beszerzésre.
„A zsidó etika két alaptételre épül. Az egyik így hangzik: pikuách néfes, azt jelenti: az élet védelme. Meg lehet törni a szombat törvényét, a kóserság törvényét és az életviteli törvényeket is, ha ezzel megmentünk valakit. Ha nincs más, aki szombaton gyógyszert hozzon, akkor a vallási tilalom ellenére maga a rabbi ül kocsiba, mert ezt írja elő az élet védelmének parancsa. A másik alapelv így szól héberül: tikun olám. Azt jelenti, a feladatunk, hogy azért dolgozzunk: a világ jobb legyen, amikor kilépünk belőle, mint amikor beleszülettünk. A magyar zsidóság jobbá tette közös hazánkat. Ez a könyv a zsidó teljesítményt idéző emlékhelyekről szól. Történelmünk közös kincseiről. Ajánlom azoknak, akiket érdekel az elhallgatott valóság, azoknak, akik szeretnének tájékozódni egy számukra talán alig ismert világban, és azoknak, akik úgy vélik, a tikun olám érvényes iránytű. A menóra a zsidóság egyik legősibb jelképe. Nemcsak pontos leírása található meg a Tórában, hanem a feladata és célja is. »Készíts lámpatartót – írja a Biblia –, és készíts hozzá hét mécsest, és úgy rakják fel a mécseit, hogy előre világítsanak.« Olyan kulturális örökségről szól ez a könyv, amelyik, mint a menóra, noha a múltban fénylik, mégis előre világít.” (Szunyogh Szabolcs)
A guidebook to the Jewish Museum in Budapest.